Tlač SABLONY KURZOV SABLONY KURZOV

Report z kurzu Základy práce s digitálnou zrkadlovkou

V niektorých domorodých afrických kmeňoch veria, že ich odfotením  im fotograf ukradne dušu. V našom svete sa snažíme zachytávať významné okamihy prostredníctvom fotoaparátu a ponechať si tak pamiatku na minulosť.

 

Pre koho je kurz ako ušitý

Pokiaľ aj vás opantalo čaro fotografie a kúpili ste si, alebo zatiaľ len uvažujete nad investíciou do kvalitnejšieho digitálneho fotoaparátu, nasledujúci kurz je určený práve pre vás. Škola fotografie pravidelne organizuje rôzne fotografické vzdelávacie programy, medzi ktoré patrí aj kurz Základy práce s digitálnou zrkadlovkou. Tento kurz je ako na mieru ušitý pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť plne využívať základné pojmy ako ISO, clona a expozičný čas. Ďalšími dôležitými témami, ktoré sa na kurze preberajú sú spôsoby, ako získate kontrolu nad farbami a ako pracovať s bleskom. Dozviete sa ako zvoliť správny objektív a ako pracovať s ohniskom. Nesmie chýbať porovnanie formátov RAW vs JPEG.

 

foto kurz

 

Prečo sa na kurz prihlásiť

Nikto učený z neba nespadol, a ako začínajúca fotografka som si musela aj ja prejsť základmi používania tejto záhadnej vecičky. Doposiaľ som fotila len malým kompaktným fotoaparátom. Zistila som, že fotografovanie ma baví a chcela som, aby aj moje výtvory zato stáli. Dostala som svoju prvú, na pohľad zložitejšiu, digitálnu zrkadlovku. Ale čo teraz? Z návodu až toľko toho nevyčítate. A čo sa týka základných fotografických postupov z odbornej literatúry som taktiež nemohla dostatočne vyťažiť. Rozhodla som sa preto ísť na kurz Základy práce s digitálnou zrkadlovkou do Školy fotografie. Po päť hodinovom výklade fotografa Romana Pinčeka som nadobudla slušné základy. Tieto poznatky vo mne vyvolali chuť dozvedieť sa viac o zázraku menom digitálna zrkadlovka, a tak som sa prihlásila na ďalší kurz Pokročilá práca s digitálnou zrkadlovkou. Ani tentoraz ma Škola fotografie nesklamala.

 

Čo-to o kurze

Veľkou výhodou je limit účastníkov. Maximálne 8. Vďaka tomu má lektor na vás dostatok času a zodpovie vám na každú položenú otázku. Pýtať ste sa mohli hocikedy a hocičo vás napadlo. Na akúkoľvek otázku ste dostali odpoveď a nikto zo zúčastnených sa nepleskol dlaňou po čele s otázkou v očiach: Toto akože nevieš?

 

foto kurz

 

Kurz pozostáva z teoretickej a z praktickej časti. V teoretickej si vypočujete odborný výklad, ktorý je zrozumiteľný pre každého laika a začiatočníka a následne si nadobudnuté poznatky aj vyskúšate sami. Vôbec sa nemusíte obávať, že neporozumiete výkladu. Je pripravený podľa úrovne poslucháča. Odporúčam však pozrieť si v manuáli načo ktorý gombík je, pretože kurz je zameraný na výklad funkcií, nie na prechádzanie jednotlivých ,,čudlíkov” fotoaparátu.

 

Pokiaľ ešte nevlastníte digitálnu zrkadlovku, nie je to žiadna prekážka pre absolvovanie kurzu. Stačí, ak si bezplatne dopredu zarezervujete fotoaparát a hurá do vzdelávania sa.

 

Nezáleží, akú značku fotoaparátu máte alebo aký drahý kúsok vlastníte. Dôležité je ho vedieť ovládať a vedieť s ním nafotiť také fotky, s ktorými budete aj vy sám spokojný. Pretože z každého okamihu sa dá vyčarovať krásna fotografia. Potom si určite aj sám poviete, že ten kurz zato stál.

 

späť na základné informácie o kurze

 

autor textu: Natália Horváthová