Tlač SABLONY KURZOV SABLONY KURZOV

Report z fotenia zvierat v Bavorskom lese

Predstavujeme Národný park Bavorský les

Zavíjanie vlkov, vrčanie divej mačky, hukot sov alebo škriekanie krkavcov patria k typickým zvukom, ktoré sa ozývajú lesom Nemeckého národného parku Bavorského lesa.
Tento  fascinujúci a dych vyrážajúca park bol založený ako prvý národný prak v Nemecku 7. októbra v roku 1970. Nachádza sa približne 450 km od Bratislavy na juhovýchode Nemecka na hraniciach s Českou republikou. Patrí k najväčším parkom strednej Európy. Je to zelený raj, ktorý je nenarušený zásahom ľudskej ruky. Veď kde inde ako v Bavorskom lese, by sa vám podarilo vidieť a nafotiť ohrozeného a chráneného rysa, jašenie sa vydier vo vode alebo hranie sa mohutných medveďov? foto workshop v Bavorskom lese

Práve tu si môžete pozrieť na živo mačku divú, vlky, zubry, bobry, rysa, jelene, prasa divoké, iné zvieratá a množstvo vtákov v špeciálnych výbehoch, ktoré sú presnou kópiou ich reálneho sveta.

 

Workshop v zelenom raji

Spolu s ďalšími šiestimi fotografmi som sa zúčastnila unikátneho štvordňového worshopu fotografovanie zvierat v Bavorskom lese, ktorý zorganizovala škola fotografie pod vedením profesionálov Daniela Ferenčíka a Martina Farkaša.  Tohto skvelo zorganizovaného kurzu sa mohol zúčastniť každý, koho koníčkom je fotografovanie a má slabosť pre zvieratá. Skvelá nálada, príjemný kolektív, špičkové vybavenie a absolútna ochota vedúcich patrila k jednej z množstva príjemností.
foto kurz v Bavorskom lese Vstávalo sa skoro ráno, aby sme na svitaní už mohli fotiť a odchádzali sme so západom slnka. Fotili sme v každom počasí, čo fotografa perfektne pripraví do akékoľvek počasia. Celodenný pobyt na čerstvom vzduchu a prechádzka pod konármi majestátnych stromov je azda najlepším liekom pre človeka. Daniel Ferenčík radí: „Bavorský les nie je ZOO, čo účastníci nášho workshopu zistili hneď na začiatku. Výbehy zvierat sú rozľahlé a zviera sa nemusí ukázať celý deň. Fotografickým návštevníkom preto nesmie chýbať dávka trpezlivosti.
Tiež nesmieme zabudnúť na fotografickú techniku, teleobjektív je nutnosť, ale zíde sa aj „širokáč“. Na výber je mnoho výbehov s 35 živočíšnymi druhmi. Stačí si len vybrať a fotografovať.”

 

Zvieratá ako na dlani

Perfektne navrhnutý park dáva možnosť fotografovať zvieratá pri ich bežných činnostiach. Medzi najviac zaujímavé zábery patrilo kŕmenie vlkov a pozorovanie ich správania. Na živo ste mohli vidieť, ako sú vlci podriadený alfa samcovi. Najkrajšie zábery sa nám podarili z fotenia medveďov. Ako náhle sa spustil obrovský lejak, medvede sa zobudili a začali sa hrať na tráve a vo vode. Ako zmyslov zbavený sme všetci cvakali fotoaparátmi a snažili sa zachytiť čo najzábavnejšiu fotografiu bez ohľadu nato, že na nás lialo ako z krhly.
K najlepším modelom patrila mačka divá, ktorá nám pózovala ako modelka svojím hlasným mraučaním nám dávala jasne najavo našu nevhodnú spoluúčasť pri jej raňajkách. Najväčším problémom bolo zachytiť rysa, ktorý sa vie v hustom poraste perfektne maskovať. Ako naschvál sa vždy postavil za strom alebo hustý krík, aby sme mu nemohli urobiť vytúžený portrét. Najmilšie bolo fotenie divokých prasiat. Tu sme mohli vstúpiť priamo do ich výbehu, ktorý patril podľa mňa vďaka jeho faune k najkrajším. Foto kurz v Bavosrkom lese

Stromy a skaly boli pokryté zeleným machom a staré stromy dotvárali nezabudnuteľnú atmosféru.

Prasatá nám dovolili prísť neuveriteľne blízko, čo sa bežne v prírode nestáva. Mohli ste ich vyškrabkať tak, že si vám ľahli priamo k nohám. Zvedavé a zablatené rypáčiky nám strkali priamo do objektívov.

Foto kurz v Bavorskom lese

Čistota na každom centimetri

To, čo som od Nemecka čakala a bohužiaľ na Slovensku často nevidieť, je čistota lesa. Počas návštevy som neobjavila žiaden papierik alebo ohorok na zemi, a pritom v lese nebolo jediného smetného koša. Kto si čo priniesol, to si aj odniesol. Toalety sú tiež veľmi ekologicky riešené. Drevené WC búdky na ktorých nechýbal toaletný papier sú pravidelne čistené. Park je prístupný v každom ročnom období.

Návštevu Národného parku Bavorského lesa odporúčam každému milovníkovi prírody, fotografovi, turistovi alebo jednoducho tomu, kto potrebuje načerpať silu a oddýchnuť si od každodenného hektického života, pretože právo to tento kúsok raja človeku ponúka.

 

Foto kurz v Bavoskom lese

 

 

späť na informácie o workshope

autor textu: Natália Horváthová