Tlač Aktuality Aktuality

Foto kurzy a ďalšie možnosti ako krajšie fotografovať

Či už ste začiatočník alebo nadšenec, či fotografujete pravidelne alebo len výnimočne, všetci zavadíme počas roka o obdobia, ktoré by sa dali charakterizovať ako fotografickejšie. Napríklad pekné počasie využívame na výlety s deťmi, stretnutia s priatelmi a rodinou. Na tieto pekné chvíle a nové zážitky potom radi spomíname. Pekné fotografie sú niečo, čím si tieto neopakovateľné okamihy pripomenieme aj po dlhých rokoch. V takýchto chvíľach oprašujeme fotoaparáty, dobíjame baterky a snažíme sa uloviť čo najviac atraktívnych fotografií.

 

 

ako sa naučiť fotografovať

 

 

Málokto však tuší, že na pekné fotky nepotrebujeme ani najnovší ani najdrahší fotoaparát. Stačí pri fotografovaní dodržiavať niekoľko jendoduchých pravidiel a naše fotografie sa zmenia na nepoznanie. Skúste napríklad použiť niektorý z týchto foto tipov a využite ho pri fotení detí a rodiny.

Ako sa naučiť fotografovať?

 

Kniha

Najtradičnejším spôsobom čerpania nových informácii sú rozhodne knihy a fotografické príručky. Ich nesporná výhoda spočíva v tom, že ich po zakúpení máme neustále doma poruke. K informáciám sa môžeme opakovane vracať a zároveň si štúdium rozložiť na dlhšiu dobu. Slabšou stránkou knihy, môže byť obmedzená názornosť. Môže sa nám stať že niečo nepochopíme správne a naše fotografovanie nebude prinášať očakávané výsledky. Takýto spôsob teda najviac odrádza začiatočníkov, ktorí potrebujú problematiku lepšie vysvetliť.

 

Foto kurzy

Ďalšia možnosť, ktorá sa v posledných rokoch stala populárnou je návšteva foto kurzu. Na rozdiel od samoštúdia z knihy prináša jednu veľkú výhodu. Naživo, často s fotoaparátom v ruke skúšate preberanú tému. Lektor vysvetluje, vy počúvate a postupne sa zoznamujete s novou terminológiou: kompozícia, expozícia, kompenzácia … po pár takto strávených hodinách sa však môže stať, že prestaneme držať krok. Špeciálne pre začiatočníka je to poriadny náklad nových informácii z ktorého dokážeme reálne preniesť do fotografického procesu len minimum. Čo si nezapamätáme v ten deň, nevieme. Pre získanie dostatočnej praxe aj komplexnosti je nevyhnutné počítať priemerne s návštevou troch foto kurzov. Čo sa môže javiť ako finančne náročnejšia možnosť.

 

Online

Posledná príležitosť sa objavila len nedávno vďaka moderným technológiám. Online vzdelávanie sa vo svete aj na Slovensku teší stále väčšej obľube. Kvalitný obsah najmä v textovej podobe pribúda každý deň. Články o fotografickom vzdelávaní majú žiaľ rovnakú nevýhodu, ako klasické knihy. Práve preto sa čoraz častejšie presadzuje koncept výuky prostredníctvom videa. Dá sa povedať že tento spôsob štúdia kombinuje výhody práve kníh a živých foto kurzov ktorých kombináciou vytvára unikátne možnosti. Je to ako mať svojho osobného inštruktora k dispozícii 24 hodín denne. Na jedinom mieste nájdete foto kurzy (link na kategórie) pre začiatočníkov aj pokročilých fotografov. Naučíte sa úplné základy fotografie, ale aj profesionálnu úpravu fotiek. Takýto zdroj informácii vo forme kvalitne spracovaných videí je dostatočne názorný a študent má pocit akoby sledoval lektora priamo na foto kurze. Z bohatej ponuky si postupne vyberáme nové témy ktoré zodpovedajú aktuálnym potrebám a zároveň sa kedykolvek k informáciám môžem vrátiť a vedomosti si doplniť. Napredujete tak svojím vlastným tempom a podľa svojho vlastného rozvrhu. Vzdelávať sa môžete kedykoľvek a hlavne kdekoľvek. Stačí vám pripojenie na internet. Táto forma vzdelávania je zároveň cenovo najdostupnejšia a šetrí tak nielen čas, ale aj peniaze.

 

 

 

ako sa naučiť fotografovať

 

Teória je jedna vec a prax druhá.

Pri fotografickom vzdelávaní je v mnohých prípadoch nejväčším nedostatkom absencia praktickej časti. Pri článkoch na internete a knihách ste odkázaný na vlastné schopnosti, na foto kurze ste obmedzovaný množstvom účastníkov aj dĺžkou trvania.

 

Práve online prináša v tomto smere najpestrejšie možnosti. Študent má k dispozícii svoj osobný pracovný zošit. Nájdete v ňom desiatky fotografických úloh z ktorích má každá dáky zmysel a vychádza z reálnych fotografických situácii. Pri plnení úloh teda získavame ďalšie cenné skúsenosti ako sa čo nejlepšie vysporiadať s rôznymi fotografickými výzvami. Na každú splnenú úlohu - vytvorenú fotografiu, dostane študent individuálne hodnotenie a cenné rady od lektora. Takýto systém dotvára výukový proces, pomáha si uvedomovať chyby a napomáha rýchlejšie napredovať. Zároveň nás motivuje tvoriť a posúva tak hranice našej krativity.

kızılay dershane

 

Jedná sa o súbor fotografických úloh, ktoré pod dohľadom lektorov počas štúdia postupne plníte. Každá z úloh vychádza z reálnych fotografických situácii a pri ich plnení získavate nové skúsenosti, ale aj individuálne hodnotenie a ďalšie cenné rady od lektorov. Takýto systém dotvára výukový proces, pomáha si uvedomovať chyby a napomáha rýchlejšie napredovať. Zároveň vás motivuje tvoriť a posúva tak hranice našej krativity.

 

Ak sa vám pekné fotografie páčia a sami chcete vedieť také tvoriť, vyskúšajte niektorú z uvedených možností, prípadne ich kombináciu podľa osobných preferencií. Krásnymi fotografiami spravíte radosť nielen sebe, ale aj svojmu okoliu. Začať môžete nepríklad tu.