Tlač SABLONY KURZOV SABLONY KURZOV

Report z kurzu Pokročilá práca s digitálnou zrkadlovkou

,,Zlá fotografia, rovnako ako zlé umelecké dielo, nie je chybou prostriedku, ale osobou, ktorá prostriedok používa.”

Peter Mendes

 

Myšlienku, ktorú nahlas vyslovil slávny fotograf Peter Mendes nesie v sebe kus pravdy. Nezáleží na tom, akú drahú foto-výbavu vlastníte, pokiaľ ju neviete ovládať, je vám na nič. Každý fotograf musel začínať od základov a ako to už býva, začiatky bývajú ťažké. Pokiaľ ste sa však dostali v umení fotografie o level vyššie, ako začiatočníci, nasledujúci kurz je určený práve pre vás.

 

Pokročilá práca s digitálnou zrkadlovkou

Škola fotografie i tentokrát pripravila unikátny kurz s názvom Pokročilá práca s digitálnou zrkadlovkou. Už zo samotného názvu je vám určite jasné, o čo v tomto kurze asi pôjde. Keďže patrím k ľuďom, ktorí potrebujú najprv vyskúšať, a potom o tom hovoriť, rozhodla som sa tento vzdelávací program vyskúšať. Pred tým som sa do Školy fotografie prihlásila na kurz Základy práce s digitálnou zrkadlovkou. Zvedavosť a chuť rozširovať si svoje obzory v oblasti fotografie, ma poniesli aj na tento kurz. Moje očakávania boli naplnené.

 

foto kurz

 

Na koho je tento kurz zameraný?

Kurz Pokročilá práca s digitálnou zrkadlovkou je pre tých, ktorí sa už zoznámili so základnými nastaveniami a pojmami, ktoré s touto čarovnou vecičkou súvisia. Kurz je určený pre nadšencov fotografovania, ktorých však trápia záležitosť typu: ako reálne pracovať s najdôležitejšími veličinami ako je clona, čas alebo citlivosť ISO, ako spracovať formát RAW, ako správne posúdiť svetelné podmienky, základné pravidlá kompozície a aké sú najčastejšie chyby a ako sa im vyhnúť.

,, Doteraz som presne nevedel, ako mám zosúladiť jednotlivé základné nastavenia ako clona, ISO a čas. Teraz som to však konečne pochopil a nie je to už pre mňa prekážkou v mojej tvorbe.” hovorí spokojný absolvent kurzu Peter.

 

Ako kurz prebieha?

Počas celého kurzu sa doslova nezastavíte. Lektor vám najprv vysvetlí teoretický základ a následne si nadobudnuté poznatky odskúšate aj v praxi. Fotograf a odborník Roman Pinček, ktorý vás sprevádza priebehom celého kurzu, vám vysvetlí a zodpovie akúkoľvek náročnú otázku. K dispozícií je i trpezlivá modelka, ktorá ochotne zvláda vaše povymýšľané kreácie a s úsmevom na tvári vyhovie každému vášmu vymyslenému abnormálnemu záberu. Ste predsa na kurze, kde objavujete a učíte sa nové veci, takže čas a ochota experimentovať nesmie chýbať.

 

Fotí sa v ateliéry, ale aj vonku, kde sa učíte, ako si máte fotoaparát nastaviť pri rôznych svetelných podmienkach.  Počas dňa sa slnko otáča a jeho intenzita sa mení, čo býva skvelou možnosťou, ako si vycibriť svoje schopnosti na vnímanie svetla z pohľadu fotografa.

 

Neutíchajúce otázky, ktorými sme zasypávali nášho lektora nám poskytovalo množstvo

foto kurz

informácií, ktoré sme sa snažili nasávať do seba ako suché špongie. Navyše po absolvovaní tohto kurzu ste pripravený, a môžete sa bez problémov zúčastniť skvelých workshopov, ako Fotografovanie zvierat v Bavorskom lese alebo Portrét a práca v ateliéry.

 

Potrebné poznatky k fotografovaniu môžete nadobúdať rôznymi spôsobmi, ale u mňa platí, že radšej si raz nechám vysvetliť a ukázať, ako tisíckrát o tom čítať.

 

späť na základné informácie o kurze

 

autor textu: Natália Horváthová